Leírás
A H. pylori kórokozó jelenléte a gyomor és a bél nyálkahártyáján gyulladást okozhat, ami később fekély- és/vagy rák kialakulásához vezethet. A nyombélfekélyben szenvedők túlnyomó többségében (90-95%), a gyomorfekélyben szenvedők több, mint 2/3-ában megtalálható a Helicobacter pylori. A H. pylori elleni specifikus kezeléssel töredékére csökkenthető a fekélybetegség kiújulása. A fel nem ismert H. pylori baktérium fertőzés 3-5-szörösére emelheti a gyomorrák kockázatát, így panaszok esetén, vagy megelőző, rendszeres szűrésként javasoljuk.
H. pylori (HP) egy gyakori baktériumtípus, amely az emésztőrendszerben szaporodik, és hajlamos megtámadni a gyomornyálkahártyát. A világ felnőtt lakosságának nagyjából 60 százaléka fertőzött. A H. pylori fertőzések általában ártalmatlanok, de ez felelős a gyomor- és vékonybélfekélyek többségéért A H. pylori gyakran gyermekkorban fertőzi meg a gyomrot. Bár az ezzel a baktériumtörzzsel való fertőzés általában nem okoz tüneteket, egyeseknél betegségekhez vezethet, beleértve a gyomorfekélyt és egy gyulladásos állapotot a gyomorban, amelyet gyomorhurutnak neveznek. A H. pylori a gyomor durva, savas környezetéhez alkalmazkodott. Ezek a baktériumok képesek megváltoztatni a körülöttük lévő környezetet, és csökkenteni annak savasságát, hogy túlélhessenek. A H. pylori spirális alakja lehetővé teszi számukra, hogy behatoljanak a gyomornyálkahártyába, ahol nyálka védi őket, és a szervezet immunsejtjei nem tudják elérni őket. A baktériumok megzavarhatják az immunválaszt, és gondoskodnak arról, hogy ne pusztuljanak el. Ez gyomorproblémákhoz vezethet. A baktériumok sok ezer éve élnek együtt az emberrel. A fertőzések feltehetően szájon át terjednek. Ez akkor történhet meg, ha valaki nem mos alaposan kezet a mosdóhasználat után. A H. pylori fertőzött vízzel vagy élelmiszerrel való érintkezés útján is terjedhet. A baktériumok a feltételezések szerint gyomorproblémákat okoznak, amikor behatolnak a gyomor nyálkahártyájába, és olyan anyagokat termelnek, amelyek semlegesítik a gyomorsavakat. Ezáltal a gyomor sejtjei sebezhetőbbé válnak a kemény savakkal szemben. A gyomorsav és a H. pylori együttesen irritálják a gyomornyálkahártyát, és fekélyeket okozhatnak a gyomorban vagy a nyombélben, amely a vékonybél első része.
Hogyan működik a Helicobacter Pylori teszt?
Ez a teszt a Helicobacter pylori antigén jelenlétének kvalitatív kimutatására szolgál, székletből vett mintából. Amennyiben a vizsgált személy H. Pylori fertőzésben szenved, a székletben is megjelennek a baktérium antigénjei, amelyet a teszt kimutat. A teszttel otthon vagy hasonló otthoni környezetben kényelmesen és diszkréten, fájdalommentesen lehet a fertőzést ellenőrizni.
Kiknek ajánljuk a tesztelést?
A következő tünetek mögött a H. pylori fertőzés is állhat, így ezek előfordulásakor (főleg, ha több tünet egyszerre jelentkezik) javasolt a tesztelés:
- aktív gyomor- vagy nyombélfekély
- étvágytalanság
- gyomor- és bélfájdalom
- dyspepsia (gyomorégés, felfúvódás, hányinger)
- gastritis (gyomorhurut)
- peptikus gyomorfekély
- nyombélfekély
- gyakori émelygés
- savas reflux
- atrófiás gyomorhurut
- gyomor-bélrendszeri nyiroktumor
- étvágytalanság, az étkezési szokások megváltozása
- vér megjelenése a székletben
Ezen kívül az alábbi esetekben is javasoljuk a teszt elvégzését:
- ha közeli hozzátartozónál gyomorrákos megbetegedés történt
- tartós gyulladáscsökkentő terápia megkezdése előtt
- funkcionális felhasi kórképeknél
A KÉSZLET TARTALMA
A csomag 1 tesztet tartalmaz tartozékaival együtt.
EREDMÉNY
Pozitív teszt esetén, illetve ha a teszt negatív, de a tünetek nem szűnnek, mindenképp forduljon orvoshoz a pontos diagnosztika felállítására és a kezelések megkezdéséhez. Eredmény 10-15 percen belül.
OGYÉI regisztráció száma: HU/CA01/19321/23